Światowy Dzień Wody

22 marca po raz pier­wszy na naszej uczelni obchodzil­iśmy Świa­towy Dzień Wody, którego tegorocznym moty­wem prze­wod­nim był związek pomiędzy wodą a pro­dukcją żywności.

Idea orga­ni­za­cji takiego wydarzenia, nar­o­dz­iła się dwadzieś­cia lat temu i ustanowiona została przez Orga­ni­za­cję Nar­o­dów Zjednoczonych.

Ta coroczna impreza jest doskon­ałą okazją do tego, aby zwró­cić uwagę na różne istotne aspekty związane z wodą. Stu­denckie Koło Naukowe Hydrologów i Hydrotech­ników pod­jęło się współor­ga­ni­za­cji tego świa­towego przedsięwzięcia.

Po otrzy­ma­niu infor­ma­cji o tym, że obchody Świa­towego Dnia Wody odbędą się na naszej Uczelni, przys­tąpil­iśmy do sporządza­nia wstęp­nego planu poszczegól­nych zadań z nim związanych. Pomysłów było mnóstwo! Po przeprowadza­niu wstęp­nej anal­izy, wybral­iśmy najlep­sze i przys­tąpil­iśmy do ich real­iza­cji. Wszys­tko, co wiązało się z orga­ni­za­cją, niewąt­pli­wie wyma­gało czasu i poświęce­nia wszys­t­kich zaan­gażowanych w to dzi­ałanie członków SKN. Stworze­nie imponu­jącej wys­tawy, poświę­conej powodzi z 1997r. — to długie i żmudne godziny pracy, poprawek i nieprzes­panych nocy.

Kole­jne zada­nia do wyko­na­nia, poczy­na­jąc od zaproszenia przed­staw­icieli z Wojskowego Insty­tutu tech­niki inżynieryjnej, wypoży­czenia spec­jal­isty­cznego sprzętu — jak choćby — klatki mete­o­ro­log­icznej czy urządzeń do pomi­aru pręd­kości wody i natęże­nia przepływu, zad­ba­nia o nieprz­er­wane funkcjonowanie leg­en­darnej fontanny Herona, zachowa­nia dbałości o praw­idłowe funkcjonowanie lab­o­ra­to­rium wod­nego i kończąc na drob­nych, ale niezwykle istot­nych zaku­pach, potrzeb­nych do pracy mate­ri­ałów — to efekt wspól­nie pod­ję­tych wysiłków.

W dniu obchodów Świa­towego Dnia Wody, wszys­tko było dopięte na przysłowiowy “ostatni guzik”. Rezul­tat koń­cowy naszych prac, wywarł na wszys­t­kich ogromne wraże­nie!  Pochwał i grat­u­lacji nie było końca. Spore zain­tere­sowanie wzbudz­iła fontanna Herona oraz sprzęt wypoży­c­zony z IMGW. Należy również dodać, że nie było osoby, która obo­jęt­nie przeszłaby obok naszej wystawy.

Sukces, jaki osiągnęliśmy poprzez współor­ga­ni­za­cję Świa­towego Dnia Wody, to kole­jny dowód na to, że w SKN Hydrologów i Hydrotech­ników drzemie ogromny potenc­jał twór­czy, a takie wydarzenia są najlep­szą okazją do tego, aby naocznie się o tym przekonać ! Dzięku­jemy wszys­tkim, którzy przy­czynili się do tego sukcesu!

Ange­lika Teppel